Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Anket Rss Reklam Künye İletisim
Atayurt Haber
Sağlık Bakanlığı uyardı...Tarih 07 Temmuz 2017, 08:53 Editör: Editör

Sağlık Bakanlığı uyardı...

Sağlık Bakanlığı, belediyeleri şebeke suları konusunda uyardı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın imzasıyla gönderilen genelgede, artan hava sıcaklığına bağlı muhtemel su kaynaklı hastalıklara karşı gerekli önlemlerin alınması istendi. 

DEPOYU SÜREKLİ KLORLAYIN

Özellikle yaz aylarında artan hava sıcaklığına bağlı olarak su ihtiyacı artıyor. Su kaynaklarının yetersizliği, ihtiyacı karşılamak için su kaynaklarının kontrolsüz kullanımına olan eğilim, içme kullanma sularının klorlanmaması veya yetersiz klorlanması su kaynaklı hastalıklara yol açabiliyor. Bu kapsamda, içme kullanma suyu tüketim miktarları dikkate alınarak il, ilçe, belde ve köy düzeyinde su numune alımı, depo ve kaynak takiplerinin düzenli olarak yapılması, su deposunda suyun debisine göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazları ile düzenli ve sürekli olarak klorlanması, su deposu bulunmayan yerlere su deposunun yaptırılması, klorlama işlemlerinde sürekliliğin sağlanması, klorlama cihazı ihtiyacı olan depolara ivedilikle cihaz temininin yapılması gerekiyor.

İçme kullanma sularına ait kaynak, kaptaj, depo ve isale hatlarının her türlü kirlenmeye karşı korunması için gerekli önlemlerin alınması, kaynağı belirsiz olan ya da yeterince klorlandığından emin olunmayan suların kullanımının önlenmesi, içme ve kullanma suyu olarak kullanımın elzem olması durumunda bu suların kaynatılarak veya klorlandıktan sonra kullanılması şart.

DEVAMLI ANALİZ YAPTIRIN

Su kaynaklı salgın durumunda kirlilik giderilinceye kadar bu suların tüketilmesinin önlenmesi, kirlilik hususunda halkın bilgilendirilmesi ve kirliliği düzeltici önlemler sağlanıncaya kadar alternatif sağlıklı içme ve kullanma suyunun temin edilmesi, mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan sağlanan niteliği belirsiz içme suyu satışının ve kullanımının engellenmesi, zorunluluk durumunda tankerle içme ve kullanma suyu temininde muhtemel kontaminasyonların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, kullanılan tankerlerin sadece içme kullanma suyu taşıması amacı ile kullanılması, taşınan suyun yeterli düzeyde klorlanması ve bakiye klor ölçümleri ile bakteriyolojik analizlerinin düzenli olarak yaptırılması önem arz ediyor. 

KİRLİ DEREYİ KULLANMAYIN

Suyun toplu olarak tüketime verildiği otel, hastane, okul, cami, çok konutlu binalar vb. yerlerde su depoları yaygın olarak kullanılmakta olup, temizliği ve bakımı yapılmayan su depoları kimyasal ve bakteriyolojik kirliliğe sebep olabilmektedir. Bu nedenle su kesintisi halinde devreye giren depoların ve su sistemlerinin belirli periyotlarla temizliğinin ve hijyeninin sağlanması, atık sularla kirlenen dere ve çayların sulama suyu olarak kullanımının önlenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar ile gerekli koordinasyonun sağlanması, sıcaklık artışına bağlı olarak kullanımı artan ambalajlı sulara ilişkin tesis ile piyasa gözetim ve denetim çalışmalarının hassasiyetle yürütülmesi, gerekli hallerde rutin izlem ve denetimlere ilave denetimler yapılması, alman numunelerin analizlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için ilgili laboratuvar ile gerekli koordinasyonun sağlanması gerekiyor. 

SORUMLULARA SUÇ DUYURUSU

Bakanlık genelgesinde yöneticiler de uyarıldı ve şöyle denildi: “Yapılan tüm uyarılara rağmen halka içilebilir nitelikte içme kullanma suyu temininde gerekli tedbirleri almayanlarla ilgili mevzuat gereği su depolarına otomatik klorlama cihazlarını taktırmayanlar hakkında, Anayasa ve kanunlar tarafından Bakanlığımıza verilen tüm idari yaptırım yetkileri kullanılacak ve gerekirse sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır.”

(Hürriyet)  |  Bu haber 1322 defa okunmuştur.

Aktüel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kanun Meclis'e sunuldu...

Kanun Meclis'e sunuldu... Kanun Meclis'e sunuldu...

Ankara'da esrarengiz cinayet...

Ankara'da esrarengiz cinayet... Ankara'da esrarengiz cinayet...

Başkentte korkutan patlama

Başkentte korkutan patlama Başkentte korkutan patlama

Ankamall’da 5 saat süren gerilim

Ankamall’da 5 saat süren gerilim Ankamall’da 5 saat süren gerilim

Hastane yoluna ilk kazma vuruldu

Hastane yoluna ilk kazma vuruldu Hastane yoluna ilk kazma vuruldu

Etimesgut MHP İlçe Başkanı Halil Şahingöz oldu

Etimesgut MHP İlçe Başkanı Halil Şahingöz oldu Etimesgut MHP İlçe Başkanı Halil Şahingöz oldu

Aralarında Yapracık Köyü de var.

Aralarında Yapracık Köyü de var. Aralarında Yapracık Köyü de var.

Etimesgut'ta değişim

Etimesgut'ta değişim Etimesgut'ta değişim

TEOG lise tercih işlemleri E-okul'da

TEOG lise tercih işlemleri E-okul'da TEOG lise tercih işlemleri E-okul'da
Taner CIKIT Taner CIKIT
Bir ‘’yılan hikayesi’’daha son buldu…

Tüm fotoğraflar

  İŞ GELİŞTİRME
 

İŞ GELİŞTİRME

İzlenme:3660

   
  YÖNETİM
 

YÖNETİM

İzlenme:3774

   
  Geleceğin araçları nasıl olacak?
 

Geleceğin araçları n

İzlenme:3888

   
  Dünyanın en etkili 50 müslümanı
 

Dünyanın en etkili 5

İzlenme:4342

   

Tüm videolar

  Yurt-Yap-Der
 

Yurt-Yap-Der

İzlenme:1956

   
  2017 ATAYURT TANITIM FİLMİ YARIŞMASI Osman ARSLAN - Üçüncülük Ödülü
 

2017 ATAYURT TANITIM

İzlenme:1228

   
  ATAYURT TANITIM FİLMİ YARIŞMASI Yarkın ÇELİK - İkincilik Ödülü
 

ATAYURT TANITIM FİLM

İzlenme:998

   
  ATAYURT TANITIM FİLMİ YARIŞMASI Merve Aydoğdu ÇELİK - Birincilik Ödülü
 

ATAYURT TANITIM FİLM

İzlenme:786

   
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

HAVA DURUMU


Atayurt Haber
Tüm hakları saklıdır.
TheBaykus.com - Haber Sitesi Kur - Havacılık Haberleri - Campus Tasarim